Dernek Kuruluş İşlemleri 2021

   16.05.2021
   556

   Dernek kurmak ve üye olmak, kanunen yasaklanmamış olan tüm vatandaşlara Türk Medeni Kanunu çerçevesinde tanınmış bir haktır. Kazanç paylaşımı hedeflemeyen, ortak amaç ve hedefe sahip en az 7 kişinin bir araya gelmesiyle dernek adını verdiğimiz tüzel kişilik oluşturulabilir. Dernek kuruluş işlemleri, Ek-2 formunun doldurulması, tüzük hazırlanması ve bu evrakların imzalanarak İl dernekler Müdürlüğüne verilmesinden ibarettir. Dernekler biriminde görevli olan memur tarafından, size verilecek olan alındı belgesi ile tüzel kişilik kazanılmış olur.

   Ek-2 formunda yer alan kurucu adı, TC NO, uyruk, iletişim bilgileri, öğrenim durumu, mesleği ve yerleşim adresi gibi kısımlar bilgisayar ortamında doldurulup, kurucu üyeler tarafından imzalanmalıdır. Akabinde Ek-2 formu sonunda yer alan yazışma ve tebligat almaya yetkili kişiler ile, DERBİS(Dernekler Bilgi Sistemi) şifresini alacak kurucu başkan bilgisi alanını doldurunuz.

   EK_2 formunu doldurduktan sonra dernek tüzüğünün hazırlanması ve kurucu üyeler tarafından imzalanması gerekir. Her derneğin tüzüğü, kendi anayasası olduğundan, hazır taslaktan ziyade, dernek amaç ve faaliyetlerine özel olarak doldurulmalıdır. Eksik, hatalı ya da kısıtlı bilgi ile doldurulan tüzükler nedeniyle; değişiklik için genel kurulu toplamak, ceza yenmesi ya da fesih durumu ile karşı karşı kalabilirsiniz.

   Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak tüm dernek kuruluş işlemleri ve yönetim süreçlerinde sizlerin yanında yer almaktayız. Bugüne kadar kuruluşunu gerçekleştirmiş olduğumuz 1500+ dernek, alanında uzman ve profesyonel olan ekip arkadaşlarımızdan destek almaktadır. Sürpriz sonuçlar ile karşılaşmamak ve bürokratik süreçleri kolaylaştırmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

   Dernek Kuruluş İşlemleri

   Yazı başlangıcında dernek kurmanın sadece Ek-2 formu ile dernek tüzüğünü doldurup teslim etmekten ibaret olduğunu söyledik. İstisnai durumlar ve başlangıç aşamasında bu iki evrakı imzalayıp teslim etmeniz yeterli. Şimdi dernek kurumak için gerekli olan evrakları detaylı bir şekilde sıralayalım.

   • Kurucu üyeleri tarafından doldurulup, imzalanmış olan Ek-2 formu.
   • Dernek kurucuları tarafından her bir sayfası imzalanmış olan dernek tüzüğü.
   • Dernek kurucuları arasında tüzel bir kişilik bulunacak ise, bu tüzel kişiliğin unvanı, ikameti, kuruluş belgesi ve tüzel kişiliği temsil edecek olan yetkili için alınmış olan karar örneği.
   • Dernek kurucularının arasında yabancı dernek ya da dernek ve vakıf dışında kar amacı gütmeyen kuruluşların olması durumunda, dernek kurucuları tarafından İçişleri Bakanlığından izin alındığına dair yazılı beyan.
   • Kurucular arasında yabancı uyruklu olanlar var ise, bu kişilerin Türkiye’de yerleşim iznine sahip olduğunu gösteren belge.
   • Dernek merkezi, tapu kütüğünde mesken(ev) olarak geçiyorsa, kat maliklerinden, dernek merkezi olarak kullanılabileceğine dair izin.

   Yukarıdaki evrakların usulüne ve dernekler kanunu esasına uygun olarak doldurulması ve teslim edilmesi ile dernek tüzel kişilik kazanmış olur. Dernek kurmak ne kadar kolay olsa da, asıl zorluk ve yorucu süreç dernek kurduktan sonra başlamaktadır.

   Dernek Kurduktan Sonra Yapılması Gerekenler

   • Dernek faaliyet belgesinin alınması(Kurumlara ibraz için)
   • Dernek banka hesabının açılması
   • Dernek merkezine ait elektrik, su, internet gibi aboneliklerin gerçekleştirilmesi
   • Tutulması zorunlu olan defterlerin alınması ve tasdik edilmesi
   • İlk genel kurulun 6 ay içinde yapılması
   • Alındı belgesinin bastırılması
   • DERBİS şifresinin dernek geçici başkanı tarafından alınması
   • İç Denetim raporunun yılda en az 1 kere oluşturulması
   • Bir önceki yılın beyannamesinin 1 Ocak ile 30 Nisan arasında verilmesi
   • Yardım ve bağış toplama izninin alınması
   • Gelir ve gider defterinin tutulması

   Yukarıdaki işlemler zorunlu olarak dernek kuruluşunu izleyen yıl içerisinde ya da belirtilen sürelerde yapılmalıdır. Bunların haricinde iktisadi işletme kuruluşu, gençlik ve spor kulübü tescili, lokal açılması, organizasyon düzenlenmesi, derneklerin kurumlar vergisine tabi olması gibi ihtiyari faaliyetler de mevcut.

   Dernekler, sivil toplum kuruluşu statüsüne girdiği için, İçişleri Bakanlığınca, sıkı denetime tabidir. Yapılacak olan usulsüzlük ya da yanlışlıklar sürpriz cezalara yol açabilir. Zira dernek cezaları 2021 yılı için 1730 TL ile 545.500 TL arasında değişmektedir. Risk almamak ve sadece dernek amaçlarına odaklanmak için, dernek kuruluş işlemleri konusunda alanında uzman bir firma ile çalışmalısınız.

   Elif KARATAŞ Danışmanlık Hizmetleri olarak, sadece vakıf ve dernek kuruluş işlemleri, yönetim süreci, muhasebesi ve idari konularda hizmet vermekteyiz. Tüm süreç hakkında detaylı bilgi açmak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Ziyaretçi Yorumları

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Call Now Button