Spor Kulübü Nasıl Kurulur | Spor Derneği Kurmak

   18.05.2021
   1.616

   Spor kulübü, okulu ya da gençlik kulübü kurmak istiyorsanız, 5253 sayılı dernekler kanuna tabi olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Yani bir dernek kurup, hangi branşta faaliyet gösteriyorsanız, bulunduğunuz ilin Gençlik ve Spor Müdürlüğüne branş tescili yaptırmalısınız. Spor derneği kulübü nasıl kurulur, kulüp kurma işlemleri ve gerekli belgeler gibi tüm detaylara yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

    

   Spor Kulübü Nasıl Kurulur

   Spor Derneği Nasıl Kurulur

   Spor Kulübü Nasıl Kurulur

   Spor kulübü kurmak için aynı amaç etrafında toplanmış olan en az 7 kişi ile dernek kuruluşu yapmalısınız. 7 kişinin bilgilerinin yer aldığı Ek-2 formu ve spor derneği tüzüğü ile birlikte, il sivil toplum müdürlüğüne başvuruda bulunulur. Evraklarınız tam ise, dernekler biriminde çalışan memur tarafından, size alındı belgesi verilir. Alındı belgesinin üzerinde yer alan tarihi itibari ile spor derneğinin kuruluşunu gerçekleştirmiş olurusunuz.

   Tabi süreç bu kadar kolay değil. Öncelikle hazırlamış olduğunuz tüzükte, gerçekleştireceğiniz faaliyetler, federasyona üye olma, tesis açma, ticari faaliyette bulunma, kulüp organları ve alınacak yardımlar gibi tüm detaylara değinmelisiniz.

   Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak, bugüne kadar bir çok spor derneğinin kuruluşunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Dernek faaliyetleri ve tüm süreçler sıkı denetime tabidir. Yapılacak olan eksiklik ya da usulsüzlük, taksirle olmasa dahi, büyük cezalar ile karşılaşmanıza neden olabilir. Spor derneği kurmak, futbol kulübü, satranç kulübü ya da farklı dallarda kuruluş işlemleri için mutlaka profesyonel dernek danışmanlığı hizmeti almalısınız.

   Spor Derneği Kuruluş Aşamaları

   Dernek kuruluşunu gerçekleştirdikten sonra, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne branş tescili yapmanız gerekiyor. Bazı spor branşlarının tescili için federasyonlara başvurmanız gerekebilir. Örneğin; futbol kulübü kurmak için futbol federasyonuna tescil için başvuruda bulunulması gibi.

   Gençlik ve spor müdürlüğüne branş tescili için başvuru yapacağınız zaman, sizden dernek ile ilgili evraklar talep edilecektir. Bu nedenle başvuru öncesinde mutlaka dernek kurduktan sonra yapılması gereken işlemleri tamamlamalısınız. Bunlar;

   • Dernek defterlerinin alınması ve tasdiki
   • İlk genel kurulun 6 ay içinde yapılması
   • Dernek banka hesabının açılması
   • Dernek faaliyet belgesinin çıkarılması
   • Alındı belgelerinin basımı
   • DERBİS şifresinin alınması
   • İç Denetim raporunun hazırlanması
   • Beyanname Verme
   • Dernek organlarının belirlenmesi

   Yukarıdaki işlemlerin daha da fazlası spor derneği yönetim sürecinde sizi bekliyor olacak. Spor kulübü kurmak ve  sadece başarılarınıza odaklanmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak bugüne kadar 1500+ dernek kuruluşu ve yönetim süreçlerinde görev almış olmamızın verdiği tecrübe ile, bürokratik süreci sizler için kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

   Ziyaretçi Yorumları

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Call Now Button