Spor Kulübü Nasıl Kurulur | Spor Derneği Kurmak

   18.11.2023
   7.300

   Spor kulübü, okulu ya da gençlik kulübü kurmak istiyorsanız, 5253 sayılı dernekler kanuna tabi olduğunuzu bilmeniz gerekiyor. Yani bir dernek kurup, hangi branşta faaliyet gösteriyorsanız, bulunduğunuz ilin Gençlik ve Spor Müdürlüğüne branş tescili yaptırmalısınız. Spor derneği kulübü nasıl kurulur, kulüp kurma işlemleri ve gerekli belgeler gibi tüm detaylara yazımız üzerinden ulaşabilirsiniz.

   Yeni Düzenleme!!! Spor kulüplerinin branş tescil işlemlerinde 26.04.2022 tarihli ve 31281 sayılı resmi gazete ile birlikte değişikliğe gidilmiştir. Ayrıca yönetmelikle ilgili 08.07.2022 tarihli ve 31890 sayılı resmi gazete ile yeni kararlar alınmıştır.

   Alınan bu kararlarda tüm spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılmıştır. Bu kapsamla Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünden, Spor Kulüpleri Gençlik ve Spor Bakanlığına Devir edilecektir. Bu kanundaki en büyük spor kulüplerinin bilinçsiz borçlanmasının önüne geçmektedir. Kanun değişikliği ile birlikte başkan ve yönetim kurulu kulüp borçlarından sorumlu olacaktır.

   Peki mevcut kulüpler ne yapacaklar?

   1. İçişleri bakanlığı tarafından mevcut kulüplerin dosyası, kanun tarihi itibari ile Gençlik ve Spor Bakanlığına devir edilecektir.
   2. Mevcut kulüpler, spor kulübü olarak devam etmek isterse, Gençlik ve Spor Bakanlığına bildirim yapmalıdırlar.
   3. Gençlik Derneği olarak devam etmek isteyenler ise yeniden Genel Kurul toplantısı yapıp, tüzükte ve isim de değişikliğe gitmelidirler.
   4. Herhangi bir tescili bulunmayan spor kulüpleri ise, müsabakalara katılmak için Gençlik ve Spor Bakanlığına tescilini yaptırmalıdırlar.

   Not: Daha detaylı bilgi almak için bizleri arayabilirsiniz.

    

   Peki Yeni Spor Kulübü Kurmak İsteyenler?

   • Dilekçe
   • Kuruluş bildirim formu
   • Yabancı vatandaşlar için ikamet izni
   • Kurum ve Kuruluşlardan alınan izin yazısı
   • Adli Sicil Kaydı
   • Spordan Men Cezası olmadığına dair belge
   • Logo ve Ambleme ait dijital dosya

   Yukarıdaki belgeler toplanarak İl Gençlik ve Spor Müdürlüğüne başvuruda bulunulur. Bu noktada bizleri arayarak hem danışmanlık hem de detaylı bilgi alabilirsiniz.

    

   Spor Kulübü Nasıl Kurulur

   Spor Derneği Nasıl Kurulur

   Spor Kulübü Nasıl Kurulur

   Spor kulübü kurmak için aynı amaç etrafında toplanmış olan en az 7 kişi ile dernek kuruluşu yapmalısınız. 7 kişinin bilgilerinin yer aldığı Ek-2 formu ve spor derneği tüzüğü ile birlikte, il sivil toplum müdürlüğüne başvuruda bulunulur. Evraklarınız tam ise, dernekler biriminde çalışan memur tarafından, size alındı belgesi verilir. Alındı belgesinin üzerinde yer alan tarihi itibari ile spor derneğinin kuruluşunu gerçekleştirmiş olurusunuz.

   Tabi süreç bu kadar kolay değil. Öncelikle hazırlamış olduğunuz tüzükte, gerçekleştireceğiniz faaliyetler, federasyona üye olma, tesis açma, ticari faaliyette bulunma, kulüp organları ve alınacak yardımlar gibi tüm detaylara değinmelisiniz.

   Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak, bugüne kadar bir çok spor derneğinin kuruluşunu gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Dernek faaliyetleri ve tüm süreçler sıkı denetime tabidir. Yapılacak olan eksiklik ya da usulsüzlük, taksirle olmasa dahi, büyük cezalar ile karşılaşmanıza neden olabilir. Spor derneği kurmak, futbol kulübü, satranç kulübü ya da farklı dallarda kuruluş işlemleri için mutlaka profesyonel dernek danışmanlığı hizmeti almalısınız.

   Spor Derneği Kuruluş Aşamaları

   Dernek kuruluşunu gerçekleştirdikten sonra, Gençlik ve Spor Müdürlüğüne branş tescili yapmanız gerekiyor. Bazı spor branşlarının tescili için federasyonlara başvurmanız gerekebilir. Örneğin; futbol kulübü kurmak için futbol federasyonuna tescil için başvuruda bulunulması gibi.

   Gençlik ve spor müdürlüğüne branş tescili için başvuru yapacağınız zaman, sizden dernek ile ilgili evraklar talep edilecektir. Bu nedenle başvuru öncesinde mutlaka dernek kurduktan sonra yapılması gereken işlemleri tamamlamalısınız. Bunlar;

   • Dernek defterlerinin alınması ve tasdiki
   • İlk genel kurulun 6 ay içinde yapılması
   • Dernek banka hesabının açılması
   • Dernek faaliyet belgesinin çıkarılması
   • Alındı belgelerinin basımı
   • DERBİS şifresinin alınması
   • İç Denetim raporunun hazırlanması
   • Beyanname Verme
   • Dernek organlarının belirlenmesi

   Yukarıdaki işlemlerin daha da fazlası spor derneği yönetim sürecinde sizi bekliyor olacak. Spor kulübü kurmak ve  sadece başarılarınıza odaklanmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak bugüne kadar 1500+ dernek kuruluşu ve yönetim süreçlerinde görev almış olmamızın verdiği tecrübe ile, bürokratik süreci sizler için kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

   Ziyaretçi Yorumları

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Call Now Button