Federasyon Nasıl Kurulur | Federasyon Kurmak İçin Gerekenler

   12.05.2021
   5.751

   Dernekler tüzüklerinde yer alması şartıyla üst kuruluşlara üye olabilir ya da kurucu üyelerden biri olma görevini üstlenebilir. Federasyon kurmak için en az 5 derneği bir araya gelmesi gerekiyor. Dernekler tarafından federasyon kuruluşu için yönetim kurulunca karar alınır. Ayrıca kurulacak olan federasyonu temsil edecek yani kurucu üye olacak kişi de yönetim kurulu kararı ile belirtilir.

   Federasyon Nasıl Kurulur

   Federasyon Nasıl Kurulur

   Federasyon kurmak için kurucu üyeler tarafından doldurulmuş olan Ek-2 formu, federasyon tüzüğü ve ek belgeler federasyonun kurulacağı yerin il mülki idare amirliğine verilir. Üst kuruluş kurma ve üye olma hakkı Medeni Kanun kapsamında verilen haklardan olduğu için, onaya tabi olmaz. Alındı belgesinin verilmesi ile birlikte kuruluş tüzel kişilik kazanır.

   Federasyon Kurmak İçin Gerekli Evraklar

   • Federasyon kuracak dernek temsilcileri tarafından imzalanmış Ek-2 formu.
   • Dernek temsilcileri tarafından imzalanmış 1 adet federasyon tüzüğü
   • Kurucuların derneği temsil etmekle yetkilendirildiğine ilişkin alınmış olan yönetim kurulu karar örneği.
   • Dernekler tarafından federasyon kurulmasına dair alınmış olan karar örneği.
   • Federasyon kurucuları arasında yabancı dernek veya dernek ve vakıf dışında kar amacı gütmeyen kuruluşlar bulunması halinde, bu tüzel kişilerin federasyona kurucu olabilmesine dair İçişleri Bakanlığı tarafından izin verildiğini belirten federasyon kurucuları tarafından imzalanmış yazılı beyan.
   • Geçici yönetim kurulu üyeleri ile yazışma ve tebligatı almaya yetkili kişi veya kişilerin adı, soyadı, ikamet adresi ve imzalarını belirten yazı.

   Federasyon kurmak için yukarıda yer alan belgeleri il mülki idare amirliğine teslim etmeniz yeterlidir. Tabi bu aşamada dikkat etmeniz gereken asıl konu, federasyon tüzüğünün nasıl oluşturulacağı ile ilgilidir.

   Dernekler, uluslararası müsabakalara katılmak, projelerde yer almak, aynı amacı taşıdığı derneklerle birlik olup, daha büyük organizasyonlar gerçekleştirmek için federasyon kurma ihtiyacı hisseder. Bu nedenle başlangıç aşamasında oluşturulacak olan federasyon tüzüğü, alanında uzman ve tecrübeli bir danışman firma dahilinde yazılmalıdır. Zira derneklerin genel kurul gerçekleştirmesi, ne kadar zahmetli ve maliyetli ise, federasyonlar için de bu durum geçerlidir.

   Elif KARATAŞ İdari Danışmanlık Hizmetleri olarak; federasyon kuruluşu, tüzük hazırlanması, yönetim süreçleri ve bir çok konuda sizlerin yanında yer almaktadır. Bürokratik süreçleri hafifletmek ve denetim esnasında cezaya mahal verecek eksikliklerden kaçınmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   Ziyaretçi Yorumları

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Call Now Button