Konfederasyon Nasıl Kurulur | Konfederasyon Kurmak

   13.05.2021
   1.457

   Konfederasyon kurmak için aynı amacı taşıyan en az 3 federasyonun bir araya gelmesi gerekir. Federasyonlar tarafından konfederasyon kurabilmek için yönetim kurulunca karar alınır. Yönetim kurullarınca belirlenin kurucu üyeler tarafından doldurulmuş Ek-2 formu ve hazırlanıp imzalanmış olan konfederasyon tüzüğü ve ek belgeleri ile il mülki idare amirliğine başvuruda bulunulur.

   Federasyonlar aynı amaç etrafında toplanabilmek, uluslararası proje ve müsabakalara katılmak, birlik sayısını arttırmak adına konfederasyon kurma ihtiyacı duyar. Konfederasyon kurulabilmesi için, öncelikle federasyon tüzüğünde üst kuruluş kurulabileceğine dair madde yer alması gerekir.

   Konfederasyon Kurmak İçin Gerekli Evraklar

   Konfederasyon Nasıl Kurulur

   Konfederasyon Nasıl Kurulur

   • Federasyon temsilcileri tarafından doldurulup, imzalanmış olan Ek-2 formu.
   • Geçici yönetim kurulu üyeleri ile yazışma ve tebligatı almaya yetkili kişi veya kişilerin adı, soyadı, yerleşim yerine ve imzalarını belirten liste
   • Konfederasyon amaç ve faaliyetlerini belirten, kurucular tarafından imzalanmış tüzük.
   • Konfederasyon kurulması yönünde federasyonlarca alınmış genel kurul karar örneği,
   • Kurucuların federasyonu temsil etmekle yetkilendirildiğine ilişkin ilgili federasyon yöneyim kurullarının karar örneği,
   • Konfederasyon kurucuları arasında yabancı dernek veya dernek ve vakıf dışında kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından kurulan federasyon niteliğindeki tüzel kişiliklerin bulunması halinde, bu tüzel kişilerin konfederasyonlara kurucu olabilmesine dair İçişleri Bakanlığınca izin verildiğini belirten konfederasyon kurucuları tarafından imzalanmış yazılı beyan.

   Türkiye’de konfederasyonlara örnek olarak Esnaf ve Zanaatkarlar Konfederasyonunu örnek olarak gösterebiliriz. Aynı meslek kolundan olan tüzel kişiliklerin oluşturmuş olduğu konfederasyon sayısı Türkiye’de çoğunluğa sahiptir.

   Elif KARATAŞ Danışmanlık firması olarak tüm idari süreçlerde sizlerin yanında yer almaktayız. Detaylı bilgi almak için iletişim numaralarımız üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

   Ziyaretçi Yorumları

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Call Now Button